burqa


Cześć. Uprzedzam, że ten post może wywołać lekkie kontrowersje lub oburzenie. Podkreślam jednak, że wyrażam jedynie swoją opinię. Dzisiejsza notka poświęcona muzułmankom, a głównie ich ubraniu. Burka to tabu. Jest to dość trudny temat, trzeba podchodzić do niego z ostrożnością. By zrozumieć sens noszenia burki przez muzułmańską kobietę, należy zagłębić się w ich kulturę i religię. Czy zastanawialiście się kiedyś dlaczego muzułmanki noszą burkę, hidżab lub nikab? 

Strój noszony przez konserwatywne muzułmanki składa się z trzech części. Nikab ( chusta zakrywająca twarz ), hidżaz ( chustka na głowę ), dżilbab ( długa suknia, zakrywająca całe ciało ). To szalone, ale czy myśleliście kiedyś, jak to wszystko się zaczęło? Zapewne zgodzicie się ze mną, że tego typu ubranie odbiera kobiecie człowieczeństwo, w końcu zakrywa 99% swojego ciała, odsłaniając jedynie oczy. Kobiety wyglądają jak czarne, chodzące duchy. Postaram się Wam wytłumaczyć dlaczego noszą te ubrania. Hadis 148; mówi o zupełnym zakryciu ciała, prócz oczu. Muzułmanie, wydaje mi się, że bardziej niż Chrześcijanie przestrzegają praw i obowiązków swojej religii. Mimo, iż np w roku 2001 w Afganistanie zniesiono nakaz noszenia burek przez kobiety, one nadal to robią, po prostu się boją. Każdy z Was zapewne kojarzy sytuację z tamtejszych rejonów. Kobieta ubrana w burkę ma ograniczone pole widzenia, skutkiem tego są często wypadki na ulicy. W burce nie są w stanie normalnie rozmawiać, spożywać posiłków czy nawet napić się wody, ten strój tego nie przewiduje. Zresztą, wyobraźcie sobie być ubranym w ciężki, czarny materiał w >40 C. Jest to katorga, męczarnia! One muszą chodzić w tym wszędzie, by tylko nie pokazać skrawka ciała, by nie narazić się mężczyzną. Sama byłam świadkiem, gdy w 45C, muzułmanka ubrana od stóp do głów wchodziła do hotelowego basenu... popluskać się. Był to dla mnie szok, zważywszy, że jeszcze wtedy nie interesowałam się tym.Wiadomo, państwa jak Egipt, Tunezja czy Maroko, dają kobietą coraz więcej 'luzu', ale Arabia Saudyjska, Irak, Iran, Syria to totalna porażka. Współczuję tym kobietom, jedno jest pewne, one są bardzo wytrzymałe. Bo kto wytrzymałby całe dnie w upale, pracując w polu, opiekując się dziećmi? Kobieta jest ukrywana za burką przed męskimi żądzami. Pytanie: Dlaczego właśnie one mają odpowiadać za grzeszną naturę mężczyzn? Wbrew pozorom, nasz krąg kulturowy także wcale nie jest wolny od tego typu myślenia. Kobieta zgwałcona pytana jest czy nie była zbyt wyzywająco ubrana, czy nie zrobiła czegoś źle? Jest rażąca różnica pomiędzy 'kobietą w burce' a 'kobietą w makijażu'.  
Czy burka ma jakieś plusy? Tak. Jest mniejsze prawdopodobieństwo, iż kobieta ubrana w burkę nie zostanie napadnięta przez mężczyzn. Są wtedy zupełnie anonimowe, nikt nie zwraca na nie uwagi. Czuje się zatem bezpieczniejsza. Kobiety 'odkryte' uważane są za wyuzdane. 
W dzisiejszych czasach, zamożne muzułmanki mają burki poozdabiane diamentami, rubinami, złotem. Paradoks. Uwierzcie, mogłabym o tym mówić godzinami. Mam wiele do powiedzenia na ten temat, ale w małym skrócie chciałam Wam to wszystko przedstawić. Ja to odbieram tak. A jak odbierają to muzułmanki? Dla muzułmanek noszenie burki lub nikabu nie jest niczym krzywdzącym. Kobiety noszą je dobrowolnie, robią to by podkreślić swoje wyznanie i stosunek do wiary. Taki strój przypomina im obowiązki wynikające z Koranu, bo jak wiemy muzułmanie na prawdę bardzo przestrzegają swoją wiarę. 

W wyniku modernizacji i globalizacji świata jednak wszystko się zmienia. Coraz więcej muzułmanek decyduje się na zdjęcie czadoru. Jednak ten wybór i tą wolność wykorzystują na swój sposób. Nie mamy prawa im niczego narzucać. Wiem to bulwersujące, ale starajmy się zrozumieć ich kulturę i religię. Jednak moja wypowiedź to nic. Jestem Europejką, Polką, Chrześcijanką, nie wiem nic o noszeniu burki i zapewne nigdy się nie dowiem. Mogę jedynie rozważać i wyrażać opinię na ten temat.  Moim zdaniem burka to głupota, głupota ludzkiego geniuszu.Dlaczego o tym piszę? Piszę, bo intryguje, fascynuje, denerwuje mnie to. Poza tym, interesuje mnie to już od przeszło dwóch lat. Kultura arabska, muzułmańska to moje klimaty. Zachęcam do wyrażania swoich opinii w komentarzach. Jeżeli kogoś bardziej to interesuje, proszę mówić! Dziękuje

Komentarze

 1. Bardzo ciekawy post :)))) W sumie juz kiedyś chciałam poczytać o tych chustach. :))) Kultura arabska to coś niesamowitego <3

  OdpowiedzUsuń
 2. To bardzo przykre :( Dla kobiety to chyba najgorsze co może być, przecież MY wyrażamy siebie przez swój wygląd... :( Poza tym bardzo niewygodne.

  OdpowiedzUsuń
 3. nie mogę sobie wyobrazić jeśli kazano by mnie nosić coś takiego.. ; oo masakra po prostu..

  OdpowiedzUsuń
 4. Mieszkając w Belgii, spotykam mnóstwo takich muzułmanek dziennie. Pamiętam jak w wakacje bylo ok. 35 stopni i widziałam dwie marokanki ubrane na czarno które nawet na oczach miały siateczkę. Nigdy tego nie zrozumiem.

  OdpowiedzUsuń
 5. Przykre jest to, że tak jak napisałaś muszą to nosić, bo mężczyźni mają grzeszną naturę.. Nie wiem kiedy to się u nich zmieni, ale widzę że kraje arabskie bardzo powoli ewoluują a ich kobiet co dzień cierpią..

  OdpowiedzUsuń
 6. Bardzo mądrze napisałaś. Szkoda mi tych kobiet, bo muszą podporządkowywać się mężczyznom, często w niegodny sposób.

  OdpowiedzUsuń
 7. bardzo ładnie napisany post. Masz rację to kwestia religii i wychowania. Pewnie duuużo czasu minie zanim coś się w tym temacie zmieni. Także uważam, że jest to krzywdzące i poniżające - dobrze znamy pozycję społeczną tamtejszych kobiet. Pięknie zostało to sobie wszystko obmyślone by zniewolić kobiety.

  OdpowiedzUsuń
 8. Wspomniałaś raz, że kobieta w burce ma mniejsze prawdopodobieństwo, że zostanie napadnięta.
  Oglądałam ostatnio program, w którym para egipskich mężczyzn chwaliło się napadami na kobiety w burkach "bo udawały pobożne". Stwierdzali to nie znając ich. Nawet nie mogę znaleźć słów dla swojego oburzenia.
  Ogólnie jestem zdania, że kultura muzułmańska, choć niezwykle ciekawa, jest okrutna, w szczególności dla kobiet. Wiedziałaś na przykład, we w świetle muzułmańskiego prawa mężczyzna może poślubić dziewczynkę? Jest wiele małżeństw zawartych w wieku mężczyzna - trzydzieści, "kobieta" - SZEŚĆ lub nawet CZTERY LATKA. To są dzieci. Teoretycznie można wydać za mąż niemowlaka, i nie mam tu na myśli obiecania córki, tylko prawdziwego ślubu. A sam Mahomet skonsumował związek nawet z DZIEWIĘCIOLATKĄ. Uchodzi on za wzór dla wszystkich muzułmanów, więc sama możesz sobie dopowiedzieć, jak to może wyglądać..
  Tak samo z prawami rodzicielskimi - kobieta tylko rodzi dziecko, w razie rozwodu musi ono zostać z ojcem, on ma nad nim władzę itd.

  OdpowiedzUsuń
 9. Wchodząc tutaj spodziewałam się zwykłej notki.Uprzedzałaś mnie,że będzie kontrowersyjna...ale jakoś nie przejęłam się tym.A ty proszę-takie zaskoczenie.Jestem tego samego zdania co Ty,dobrze,że o tym piszesz.Ludziom się wydaje,że jako jednostka nic nie może,ale jednak Ty jesteś blogerką,kilka osób to przeczyta,może zainspirujesz kogoś do własnego wyrażenia zdania na ten temat i tak pójdzie to dalej,kto wie? :)
  Buziaki :*

  OdpowiedzUsuń
 10. To ich dobrowolny wybór, czy chcą to nosić, czy nie. To ich życie. Tobie może wydawać się to no trochę uciążliwe, ale zauważ, że one już żyją z tym i są przyzwyczajone.. Dla nich to jest normalne, bo żyją tam, gdzie żyją :)

  OdpowiedzUsuń
 11. ja mieszkam w UK, na codzień mam z tym do czynienia. nie mam nic przeciwko szalowi na włosy, ok, ale zakrywanie twarzy w cywilozowanym kraju to przegięcie i do tego totalnie uniemożliwia identyfikacje takiej osoby. powinni tego zabronić.

  OdpowiedzUsuń
 12. Bardzo przykre : ( w krajach arabskich jest to dla nich normalne, ale jak dla mnie już dawno powinno się to zmienić. Pozdrawiam http://jusinx.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń
 13. Zgadzam się z Tobą w 100%. Podoba mi się jak to napisałaś...

  OdpowiedzUsuń
 14. szczerze to jako specjalnie nie interesuje mnie to ;)

  OdpowiedzUsuń
 15. Ten komentarz został usunięty przez autora.

  OdpowiedzUsuń
 16. Doskonale wiem, jak to jest gdy czymś się interesujemy. Sama kiedyś, jak mnie coś zainspirowało szukałam, jak najwięcej informacji na ten temat :)

  OdpowiedzUsuń
 17. Na pewno wg mnie nie ma im czego zazdrościć. Ani pokazać twarzy, ani nikt Cie nie zauważy.. Dziwna kultura, ale różne kraje, różne reguł i wydaje mi się, że nic tego nie zmieni a u nich to po prostu codzienność jak u nas makijaż

  OdpowiedzUsuń
 18. Piszesz naprawdę wciągającą. Co ja o tym w ogóle myślę? Moim zdaniem to jest głupota. Jak widać na jednym ze zdjęć to muzułmanki chodzą sobie po ulicy ni zważając na żadnego przechodnia. Tylko powodują wypadki na drogach...
  Mnie też to bardzo interesowało a odpowiedź na ten temat jest lepszy tutaj na twoim blogu niż na jakiejś encyklopedii.
  Zapraszam do mnie. Zostanę twoją stałą czytelniczką. :) Mam tylko nadzieję, że ty też nią zostaniesz. :)
  goals-and-passions.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 19. to jest kontrowersyjny temat, ale tam gdzie zniesiono ten nakaz one dobrowolnie je noszą więc nie można współczuć bo same się zdecydowały na to, choć w innych rejonach świata one je noszą bo muszą niestety . Denerwuje mnie że kobiety są tam zródłem zła, grzechy traktowane niczym diabeł. Słyszałam historię o tym jak nastolatka została zgwałcona a rodzina zamordowała ją bo przyniosła im hańbę ,ale przecież to nie jej wina!
  spotkałam się w Polsce z kobietami tak ubranymi, nie są w swoim kraju ,nikt nie będzie ich karcił za to że to noszą a jednak . .... myślę że w tamtym świecie traktowanie kobiet to coś strasznego ,strasznie to wszystko tam zacofane niestety :(

  OdpowiedzUsuń
 20. Świetny post. : ))
  kierunkowy48.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 21. ładny blog ;3.
  co powiesz na wzajemną obserwację?
  http://thisisacookiemonster.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń
 22. Pierwszy raz spotkałam się z takim postem na blogu, super, ale mnie zaciekawiłaś :DD

  OdpowiedzUsuń
 23. według mnie ukrywanie piękna cielesnego kobiety to idiotyzm. każda kobieta jest piękna, została stworzona, aby podobać się mężczyznom, można to zauważyć poprzez rysy twarzy, które sprawiają, że wyglądamy delikatniej, niż płeć przeciwna, poprzez biust, który podkreśla naszą kobiecość, poprzez talię. zakrywanie tego wszystkiego jest moim zdaniem poniżaniem cielesności kobiety, choć kobieta, która zbyt się rozbiera sama nie szanuje swojego ciała i swojej kobiecości :)

  OdpowiedzUsuń
 24. Moim zdaniem to co przeżywają te kobiety jest straszne :( wiem, że my inaczej to odbieramy gdyż nie jesteśmy tak wychowane, natomiast one od dziecka są do tego przygotowane ale i tak im bardzo współczuje.
  Dziękuje za zaproszenie na ten post bo pierwszy raz się z taką tematyką spotykam na blogu ;) U mnie też nowości więc zapraszam ;*

  OdpowiedzUsuń
 25. niewiele jest osób, które poruszają ten temat, bardzo ciekawy post, więcej takich!

  OdpowiedzUsuń
 26. Mieszkam w Niemczech, w ogromnym miescie. A tak praktycznie na codzien spotykam sie z takimi kobietami. Przywyklam juz do ich widoku, jednak na poczatku rzucaly mi sie strasznie w oczy. Rozumiem to, mimo tego, adze, ze to przesada, ale nie kwestionuje. :)

  OdpowiedzUsuń
 27. z jednej strony to niesamowite, bo piękno kobiety skupia się w jej oczach, a z drugiej... współczuję tym kobietom

  OdpowiedzUsuń
 28. Miałam 2 znajome muz.
  Nie wpomnę jak płakały,że mężowie się nad nimi znęcają kiedy tylko odsłonią coś więcej na twarzy :(

  OdpowiedzUsuń
 29. zainteresowałaś mnie tym tematem. ;) Dobrze to ujęłaś: "burka to głupota, głupota ludzkiego geniuszu". Osobiście uważam, że kultura muzułmańska, a raczej religia jest trochę niemoralna. Tak jak ktoś wyżej już o tym wspomniał teoretyczne mężczyzna 30-letni może poślubić niemowlaka. Wydaje mi się to trochę chore..

  adelerys.blogspot.com <-zapraszam na nową notkę.

  OdpowiedzUsuń
 30. Witaj, jestem u Ciebie pierwszy raz, muszę Ci powiedzieć, że Twój blog jest świetny. Bardzo mi się spodobał, piękne zdjęcia oraz tło:)
  Jeśli masz ochotę to zapraszam Cię do obejrzenia/skomentowania mojego bloga - nowy post :*

  OdpowiedzUsuń
 31. współczuje tym kobietom.. ja bym nie wytrzymała w takim " stroju "
  naprawdę ciekawy post, niektóre zdjęcia tych kobiet mnie przerażają :o

  OdpowiedzUsuń
 32. Bardzo ciekawy post ^^

  http://unnormall.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń
 33. Burka to szaleństwo :)
  Jaki masz szablon? :)

  OdpowiedzUsuń
 34. Bardzo wspolczuje tym kobietom, wedlug mnie to jest po prostu bezsensowne, ale z drugiej strony powinnismy szanowac ich kulture:c

  http://sweett-and-saltyy.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń
 35. Też interesuję się tymi klimatami,chciałabym odwiedzić Izrael. ;d

  linijkala.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 36. Super klimaty <3
  Ciekawy post,zapraszam do mnie :) Już obserwuję odwdzięczysz się?:)

  OdpowiedzUsuń
 37. Jesteś świetną dziewczyną, takie posty zdarzają sie bardzo rzadko. Naprawdę ciekawe!:)

  OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Popularne posty z tego bloga

Pole pełne lawendy

Weekend na stoku!